Najčastejšie otázky k OKI tlačiarňam s bielym tonerom

15.mája 2020

V tomto článku nájdete odpovede na otázky, s ktorými sme najčastejšie konfrontovaní v súvislosti s OKI technológiou tlače bielym tonerom.

Q: Aký povrch má motív po nažehlení na tričko?
A: Nažehlený motív na tričku má lesklý vzhľad. Avšak je možnosť dosiahnuť jeho matný vzhľad a to tak, že grafiku prikryjeme napr. papierom na pečenie a znova zalisujeme pri tej istej teplote. Zároveň tak predĺžime životnosť potlače. Ak však požadujete finálny lesklý vzhľad potlače, je potrebné použiť lesklú dokončovaciu fóliu výrobcu Forever.

Q: Koľko praní vydrží na tričku motív vytlačený digitálnou LED technológiou na tlačiarni OKI s bielym tonerom?
A: Pri jemnom pracom cykle naruby – potlačou vo vnútri – a dodržaním max. teploty prania podľa druhu materiálu je to cca. 30 – 40 praní. Pozn. testované výrobcom transferových papierov zn. FOREVER. Počet praní veľkých plných plôch zvýšime softvérom FOREVER Transfer RIP.

Q: Môžem hrnček s motívom vytlačeným na tlačiarni OKI s bielym tonerom umývať v umývačke riadu?
A: Možné to je, ale bohužiaľ potlač na hrnčeku kvôli vysokým teplotám v umývačke nevydrží.

Q: Je možné na tlačiarňach OKI s bielym tonerom tlačiť bez použitia bieleho tonera?
A: Samozrejme, že áno. Biely toner sa dá v predvoľbách tlačiarne vypnúť a môžeme tlačiť ako bežnou tlačiarňou s tým rozdielom, že čiernu farbu dostaneme miešaním CMY tonerov. Túto funkciu využijeme pri tlači motívu pri potlači bielych materiálov.

Q: V akom poradí sa pri tlači motívu na transferový papier nanášajú jednotlivé farebné zložky?
A: V tlačiarmi sú kazety s tonerom fyzicky uložené v poradí C (cyan), M (magenta), Y (yellow), W (white). Prakticky to znamená, že najprv dôjde k vytlačeniu CMY motívu (čierna je vytvorená pomocou CMY tonerov), ktorý je následne prekrytý bielou farbou. Pri samotnom prenose motívu na potláčaný materiál sa biela farba z vrchu transferového papiera dostane na samotný povrch potláčaného materiálu medzi materiál a motív, čim dôjde k požadovanému efektu zvýraznenia CMY tlače na tmavom podklade.

Q: Má tlačiareň OKI s bielym tonerom aj inú oblasť využitia ako potlač transferového papiera?
A: Rovnaký efekt zvýraznenie motívu pomocou podkladového bieleho tonera sa dá dosiahnuť pri tlači na farebné a transparentné (priehľadné) média. Tlačiareň sa taktiež dá využiť pri monochromatickej tlači bielym tonerom na kreatívne papiere, ako aj na „klasickú“ farebnú tlač, kde bez použitia bieleho tonera vieme vytlačiť klasicky CMYK motív, kde je K (čierna) zložka vytvorená pomocou CMY (cyan, magenta, yellow) tonerov. Spoločnosť OKI ponúka aj tlačiarne s piatimi tonermi, biely +  CMYK alabo CMYK + biely/číry. Je preto potrebné si vopred definovať na čo chceme tlačiareň s bielym tonerom využíva a zvoliť model so „správnym“ poradím tonerom. Aktuálnu ponuku tlačiarní s bielym tonerom nájdete tu.

Q: Aká je „kvalita“ čiernej farby vytvorenej na OKI s bielym tonerom pomocou CMY tonerov?
A: Sýtosť (černosť) takto vytvorenej čiernej farby je prekvapivo dobrá, inak povedané je o poznanie lepšia, ako by tomu bolo pri tlači čierneho motívu na klasických CMYK tlačiarňach iba pri použití CMY tonerov.

Q: Musím pri potlači čiernych a tmavých materiálov použiť oba transferové média – teda A fóliu aj B papier?
A: B-papier má jednu stranu potiahnutú bielou farbou a slúži na zvýšenie krycej schopnosti bieleho tonera. V praxi to znamená, že na A-fóliu sa vytlačí zrkadlovo motív, následne sa oba papiere priložia potlačenou (A-fólia) a bielou (B-papier) stranou k sebe a vložia do lisu, kde sa z B-papiera prenesie biela farba na vytlačený motív na A-fólii. Následne sa výsledný motív dosiahne prenesením z A-fólie na potláčaný materiál. Odpoveď na Vašu otázku teda znie: áno, musí..

Q: Môžeme na potlač pomocou tlačiarní OKI použiť aj inú značku transferových papierov ako FOREVER?
A: Keďže sme doposiaľ skúšali iba transferové papiere FOREVER, vieme garantovať iba funkčnosť týchto transferových papierov, čo samozrejme nevylučuje, že s pomocou transferových papierov iného výrobcu nedosiahnete porovnateľný výsledok.

V prípade, ak ste nenašli odpoveď na Vašu otázku, kontaktujte nás telefonicky, prípadne e-mailom na adrese oki@ikaro.sk.