Transferové médiá FOREVER

26.mája 2020

V tomto článku Vám prinášame popis a v skratke vysvetlený postup použitia transferových médií nemeckého výrobcu FOREVER pre transferovú potlač reklamného textilu a predmetov LED/laserovými tlačiarňami. Tieto rokmi overené a osvedčené transferové média, ktorými uspokojíte všetky svoje požiadavky, Vám ponúkame vo formáte A4 a A3 aj v našom e-shope: www.ikaria.sk.

Slovník použitých pojmov:
Tlačiareň OKI s bielym tonerom: konštrukčne štvorfarebná CMYK tlačiareň, v ktorej je čierny toner nahradený bielym tonerom (CMYW), alebo päťfarebná tlačiareň CMYKW, kedy je biely toner pridaný ako ďalšia/piata farba (biely toner je nevyhnutný pre potlač farebných a čiernych materiálov).
Transferové médium: papier alebo fólia, ktoré slúžia k prenosu vytlačenej grafiky na potláčaný materiál.
Prenos na materiál: proces, pri ktorom v tepelnom lise (termolis) pri optimálnom nastavení času, teploty a tlaku dôjde k prenosu grafiky z transferového média na potláčaný materiál.
No-Cut, No Background: grafiku vytlačenú na takto označenom transferovom médiu nie je potrebné pred prenosom na materiál obstrihať a na potláčaný materiál sa prenesú iba časti potlačené tonerom bez nežiadúceho pozadia.

FOREVER Laser-Dark (No-Cut) PRO
Popis: Dvojpapierový systém (Laser-Dark A-fólia a Laser-Dark B-papier PRO) pre použitie špeciálne v tlačiarňach OKI s bielym tonerom na transferovú potlač čierneho a tmavého textilu (bavlna, polyester, polypropylén, nylon, zmes materiálov, koža, džínsovina, hodváb, plsť atď), papiera, kartónu či obalu knihy. Transferové média Laser-Dark A-fólia a Laser-Dark B-papier PRO sa predávajú samostatne. Tento spôsob prenosu zvyšuje výslednú nepriehľadnosť grafiky a tým pádom aj žiarivosť farieb, navyše výrazne zlepšuje priľnavosť grafiky na potláčaný materiál čim sa v konečnom dôsledku zlepšuje aj prateľnosť potlačenej textílie.
Postup: Na transparentnú Laser-Dark A-fóliu vytlačíte zrkadlovo grafiku a následne ju zalisujete spolu s Laser-Dark B-papierom PRO. Pri následnom oddelení sa z Laser-Dark B-papiera PRO na Laser-Dark A-fóliu prenesie zosilňujúca biela vrstva v miestach kde sa na grafike nachádza toner. Následne Laser-Dark A-fóliu nalisujete na zvolený materiál a po vychladnutí stiahnete.

FOREVER Laser-Dark (No-Cut) Lite
Popis: Dvojpapierový systém (Laser-Dark A-fólia a Laser-Dark B-papier Lite) pre použitie špeciálne v tlačiarňach OKI s bielym tonerom na transferovú potlač čiernych a tmavých reklamných predmetov z textilných materiálov, ktoré nevyžadujú časté pranie (Tote tašky, športové tašky, obrúsky, kľúčenky atď), darčekových predmetov s tvrdým povrchom, takisto aj papier a drevo. Čas prenosu Laser-Dark A-fólie a Laser-Dark B-papiera Lite je o 33 percent kratší ako pri Laser-Dark B-papieri PRO, zatiaľ čo čas lisovania na materiál sa skrátil na iba 1 až 5 sekúnd. Výsledkom sú intenzívne farby a jasná biela. V porovnaní s Laser-Dark B-papierom PRO má Laser-Dark B-papier Lite tenšiu bielu vrstvu, čo má pozitívny vplyv na cenu a zjednodušenie procesu prenosu. Transferové média Laser-Dark A-fólia a Laser-Dark B-papier Lite sa predávajú samostatne. Tento spôsob prenosu zvyšuje výslednú nepriehľadnosť grafiky a tým pádom aj žiarivosť farieb, navyše zlepšuje priľnavosť grafiky na potláčaný materiál.
Postup: Na transparentnú Laser-Dark A-fóliu vytlačíte zrkadlovo grafiku a následne ju zalisujete spolu s Laser-Dark B-papierom Lite. Pri následnom oddelení sa z Laser-Dark B-papiera Lite na Laser-Dark A-fóliu prenesie zosilňujúca biela vrstva v miestach kde sa na grafike nachádza toner. Následne Laser-Dark A-fóliu nalisujete na zvolený materiál a po vychladnutí stiahnete.

FOREVER Laser-Dark NewGeneration
Popis: Jednopapierový systém so špeciálnym bielym povlakom pre LED/laserové CMYK tlačiarne na transferovú potlač čierneho a farebného reklamného textilu z bavlny.
Postup: Na papier Laser-Dark NewGeneration vytlačíte grafiku, obstriháte alebo orežete na rezacom plotri, stiahnete podkladový papier, nalisujete na textil a po vychladnutí stiahnete.

FOREVER Laser-Light (No-Cut)
Popis: Papier pre použitie špeciálne v tlačiarňach OKI s bielym tonerom na transferovú potlač svetlého bavlneného textilu, papiera a lepenky.
Postup: Na papier Laser-Light vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na zvolený materiál a ešte za horúca stiahnete.

FOREVER Multi-Trans
Popis: Tento papier sa dlhé roky používal na transferovú potlač bielych a svetlých tvrdých materiálov LED/laserovými tlačiarňami, ale až s príchodom tlačiarní OKI s bielym tonerom sa jeho použitie rozšírilo aj na transferovú potlač čiernych a farebných tvrdých materiálov (keramika, sklo, zrkadlo, magnetická fólia, drevo, chromolux, akrylové sklo, kov, nylon, plast atď). Aj keď názov transferového papiera neobsahuje výraz No-Cut, má túto vlastnosť.
Postup: Na papier Multi-Trans vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na zvolený materiál a podľa typu materiálu ešte za horúca, alebo po vychladnutí stiahnete.

FOREVER Multi-Trans PRO
Popis: Vylepšený papier na transferovú potlač bielych a svetlých materiálov LED/laserovými tlačiarňami a tmavých materiálov použitím tlačiarní OKI s bielym tonerom s drsným povrchom (drevo, papier, kartón, korok a mnoho ďalších). S najkratšími lisovacími časmi a nízkymi teplotami môžete Multi-Trans PRO hladko odlúpnuť z potláčaného materiálu za tepla, čo z neho robí najvýkonnejší produkt na trhu. Aj keď názov transferového papiera neobsahuje výraz No-Cut, má túto vlastnosť.
Postup: Na papier Multi-Trans PRO vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na zvolený materiál a podľa typu materiálu ešte za horúca, alebo za tepla stiahnete.

FOREVER Waterslide HT
Popis: Papier Waterslide pri potláčaní čiernych a tmavých materiálov tlačiarňami OKI s bielym tonerom funguje ako dvojpapierový systém (Laser-Dark A-fólia a  Waterslide papier). Keďže v tomto prípade sa na transfer nepoužíva tepelný lis ale teplá voda, je určený na potlač akýchkoľvek materiálov, predovšetkým však materiálov citlivých na vysokú teplotu, alebo materiálov s členitým povrchom. Vytlačenú grafiku je potrebné obstrihať.
Postup: Pri potláčaní bielych a svetlých materiálov, na papier Waterslide vytlačíte grafiku a následne ju za pomoci teplej vody prenesiete na zvolený materiál. Pri potláčaní čiernych a tmavých materiálov, tlačiarňou OKI s bielym tonerom vytlačíte zrkadlovo grafiku na transparentú Laser-Dark A-fóliu a zalisujete ju spolu s Waterslide papierom, na ktorý sa grafika prenesie. Tú následne prenesiete na zvolený materiál.

FOREVER Laser Tattoo
Popis: Jedná sa o dvojpapierový systém (Laser Tattoo A-papier a Laser Tattoo B-papier), špeciálne určený na dočasné tetovanie pokožky, kde na transfer sa používa voda. Pre tetovanie svetlej pokožky stačí klasická LED/laserová CMYK tlačiareň a pre tetovanie tmavej pokožky a pri grafikách s bielou farbou potrebujete tlačiareň OKI s bielym tonerom. Vytlačenú grafiku je potrebné obstrihať.
Postup: Na Tattoo A-papier vytlačíte zrkadlovo grafiku a následne na potlačenú stranu prilepíte priehľadnú fóliu z Tattoo B-papiera, ktorá obsahuje lepidlo. Grafiku na pokožku prenesiete mokrou hubkou.

FOREVER Flex-Soft (No-Cut)
Popis: Dvojpapierový systém (Flex-Soft fólia a Laser-Dark B-papier PRO alebo B-papier Lite), pre použitie ktorého stačí čiernobiela LED/laserová tlačiareň, slúži na transferovú potlač textilu (bavlna, polyester, polypropylén, nylon, zmes materiálov, koža, džínsovina, hodváb, plsť atď), papiera, kartónu či obalu knihy. Fólie Flex-Soft existujú v bielej, metalických a neónových farbách a sú vhodné na drobné a zložité grafiky, či pre čoraz viac populárnejší tzv. „vintage“ vzhľad, ktorých príprava, vyrezávanie a vyberanie nepotrebných častí, je pri klasickom flexe časovo veľmi náročná. Tento spôsob prenosu zvyšuje nepriehľadnosť grafiky a tým pádom aj žiarivosť farieb, navyše výrazne zlepšuje priľnavosť grafiky na potláčaný materiál čim sa v konečnom dôsledku zlepšuje aj prateľnosť potlačenej textílie. Transferové média Flex-Soft a Laser-Dark B-papier PRO, resp. B-papier Lite sa predávajú samostatne.
Postup: Na fóliu Flex-Soft vytlačíte zrkadlovo grafiku a následne ju zalisujete spolu s Laser-Dark B-papierom. Po oddelení sa z Laser-Dark B-papiera na fóliu Flex-Soft prenesie biely povlak, ale len v miestach kde sa nachádza čierny toner. Potom fóliu Flex-Soft nalisujete na zvolený materiál a po vychladnutí ju stiahnete. Výsledkom je potlač s bielym, metalickým alebo neónovým vzhľadom.

FOREVER Multi-Trans Metallic
Popis: Papier, pre použitie ktorého stačí čiernobiela LED/laserová tlačiareň, slúži na transferovú potlač tvrdých materiálov ako je keramika, sklo, kov, plast atď. Papiere Multi-Trans Metallic ponúkame v striebornej a zlatej farbe. Aj keď názov papiera neobsahuje výraz No-Cut, má túto vlastnosť.
Postup: Na papier Multi-Trans Metallic vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na zvolený materiál a po vychladnutí stiahnete. Výsledkom je potlač s metalickým vzhľadom.

FOREVER Multi-Trans Select (výroba ukončená)
Popis: Papier, pre použitie ktorého stačí čiernobiela LED/laserová tlačiareň, slúži na transferovú potlač papiera, kartónu a dreva. Papiere Multi-Trans Select ponúkame v bielej, striebornej a zlatej farbe. Aj keď názov papiera neobsahuje výraz No-Cut, má túto vlastnosť.
Postup: Na papier Multi-Trans Select vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na zvolený materiál a po vychladnutí stiahnete. Výsledkom je potlač s bielym alebo metalickým vzhľadom.

FOREVER Classic+Universal
Popis: Papier na transferovú potlač bieleho a svetlého bavlneného textilu. Vytlačenú grafiku je potrebné obstrihať, preto je papier vhodný na grafiku jednoduchých tvarov.
Postup: Na papier Classic+Universal vytlačíte zrkadlovo grafiku, obstriháte, nalisujete na textil a ešte za horúca stiahnete.

FOREVER Laser Transparent (No Background)
Popis: Papier na transferovú potlač bieleho a svetlého textilu z bavlny, polyesteru a juty.
Postup: Na papier Laser Transparent vytlačíte zrkadlovo grafiku, nalisujete na textil a ešte za horúca stiahnete.

FOREVER Five Star Universal (výroba ukončená)
Popis: Papier na transferovú potlač bieleho a svetlého hrubo tkaného textilu. Vytlačenú grafiku je potrebné obstrihať, preto je papier vhodný na grafiku jednoduchých tvarov.
Postup: Na papier Five Star Universal vytlačíte zrkadlovo grafiku, obstriháte, nalisujete na textil a ešte za horúca stiahnete.

V prípade potreby akýchkoľvek ďalších informácií ohľadom transferových médií FOREVER nás kontaktujte telefonicky, prípadne e-mailom na adrese oki@ikaro.sk.
Všetky vyššie predstavené transferové média si môžete zakúpiť aj prostredníctvom nášho e-shopu: www.ikaria.sk.