Ľubomír Stajanča

Ľubomír Stajanča

Členom nášho občianskeho združenia je od roku 1998 a platí u nás za chlapca pre všetko. Zabezpečuje tu čokoľvek. Priváža k nám tovar od dodávateľov, potom ho zase odváža stálym zákazníkom. A nielen im. Chodí aj na súkromné adresy ako kuriér. Ak treba zavesiť obraz, zavesí. Ak treba odvzdušniť radiátor, odvzdušní. Ak treba prezuť na autách pneumatiky na zimu, prezuje. A chodí s nimi aj do autoservisu, na STK, či dopravný inšpektorát (ale nie vybavovať pokuty).

Voľný čas trávi ako sa na správneho chlapa na dedine patrí. Natíska sa tu možnosť, že ho trávi v krčme, ale to nie je ten prípad. Venuje sa svojej rodine a rodinnému domu ktorý si postavili. Ľubo hrá futbal  za Old boys Fintice. Spolu s bývalými hráčmi, ktorí za Turecko niekedy hrali, si počas celého roka raz za týždeň zakopú pre potešenie. V lete vonku, v zime v telocvični.

Ako sa hovorí, šport zbližuje, preto sa fintičania už  30 rokov družia s jedným futbalovým mužstvom od Nitry, s ktorým si raz ročne zahrajú vrcholný premiér league zápas. Ľubo si pochvaľuje dobrú partiu a to, že pri hre sa skvelo uvoľní. Veď každý určite potvrdí jeho slová, že keď máte radi futbal, nezáleží na výhre, ale dôležitejšie je dobre si zahrať.

Jeho futbalová kariéra naznačovala cestu vychytenej hviezdy. Dobre si pamätá, keď v druhom ročníku v žiackej súťaži hral v Haniske v takých dlhých trenírkach, že mu nebolo vidieť kolená. Ale hral urputne a dal gól.

Aktívne hral za fintických dorastencov, potom za mužov  na krajských majstrovstvách proti takým mužstvám ako Sabinov či  béčko Tatrana Prešov.  Dostal ponuky na prestup do Tatranu, aj do Košíc, no toto pôsobenie sa nedalo skĺbiť s jeho štúdiom, tak to nechal tak.

Čo náš kolega ešte okrem futbalu veľmi obľubuje je autárina. V časopisoch a na internete sleduje autosalóny, zaujíma sa o motoristické novinky, nové typy áut, aktuálne technologické vymoženosti pohonov a podobne. Čo je však veľmi zaujímavé, najviac ho na autách zaujmú poznávacie značky. A to do takej miery, že si človeka dokáže zapamätať na základe jeho ŠPZ. Pamätá si aj ŠPZ-tky, s ktorými prišiel  do styku v detstve. Aj dnes pozná susedove značky na Wartburgu z pred 35 rokov.

Svoj vzťah k prírode Ľubo preciťuje prechádzkami v lese. Chodí na huby pod Stráže (neprezradí kde presne) a vychutnáva si pokoj lesa a ticho. Nepočuje síce ako huby rastú, ale vidí ich, kďe už vyrástli. Nie je vášnivým hubárom, no keď sa ide prejsť, je rád, že nájde aj huby. Zase, nech sa to aj trochu vyplatí…

Má psíka menom Tara. Je to taký najdúšik, kríženec zlatého retrívera s kto vie čím. Našiel ho na dvore pred IKAROM. Niekde pod kríkom skuvíňalo šteniatko tak žalostne, že susedia zavolali políciu. Bolo to v čase vysvedčení a psík bol zrejme nechceným darčekom. I uľútostilo sa Ľubovi psíčaťa a zobral si ho v spokojnosti domov.

Futbal ťa sprevádza od detstva. Určite máš nejaké obľúbené mužstvo, lebo ťa zaujal niektorý hráč. Samozrejme, nie na základe ŠPZ...

Obdivujem hru celku FC Barcelona. A z hráčov Lionela Messiho. Je to typ, ktorého obdivujem nielen ako hráča, ale aj ako človeka. Vidím jeho ľudské stránky, ako sa správa na ihrisku v duchu fair play. Messi nie je impulzívny. Aj keď ho faulujú, vie to prijať a nedáva najavo svoju výnimočnosť. Neukazuje sa autami a peniazmi, ale vedie usporiadaný osobný život. A ja to uznávam.